Pray For Iran
Language:    عربي     English     Español     فارسی     Français     日本語     한국어     Portugues     Русский     Svenska
روز شانزدهم

نهم ژوئن ۲۰۰۶

هم‌اکنون که این مطالب را می‌خوانید، تقریباً یک میلیون معلم در ۱۱۳ هزار مدرسه، مشغول تدریسِ قریب به ۱۸ میلیون کودک و نوجوان ایرانی هستند.

این مدارس عموماً به‌گونه‌ای خشک و مقرراتی اداره می‌شوند، و تأکید بیشتر بر حفظ و تکرار مطالب درسی است، هرچند همین مدارس باعث شده‌اند سطح سواد در کشور رشدی چشمگیر داشته باشد و به ۷۷ درصد برسد. بااینحال تعداد روزافزون محصلین و دانش‌آموزان سبب گردیده که نظام آموزشی در ایران به شدت تحت فشار باشد. حقوق معلمان چنان ناچیز است که اغلب کفاف احتیاجات آنها را نمی‌دهد، و اکثر معلمین ناچارند برای تأمین نیازهای روزانه خود مشاغل دیگری نیز داشته باشند. در نتیجه غالباً آنقدر خسته‌‌اند که نایِ آن ندارند که راهنما و الهام‌بخشِ دانش‌آموزان باشند.

اگرچه تنبیه بدنی رسماً مجاز نیست، اما انضباط در مدارس شدیداً مورد تأکید است و برخی از محصلان شکایت دارند که مدارس‌شان بیشتر به زندان می‌مانَد.

فراگیریِ تعلیمات دینی اسلامی در مدارس اجباری است، و بسیاری از محصلین معتقدند که حجم دروس دینی به حدی است که باعث می‌شود نتوانند به اندازه کافی به فراگیری دروس دیگر وقت دهند. تمام دانش‌آموزان موظفند در نماز ظهر شرکت کنند، زیرا در غیر اینصورت از نمره انضباط آنها کاسته خواهد شد. این امر بویژه کودکان مسیحی را که از زمینه اسلام هستند تحت فشار می‌گذارد.

دانش‌آموزانی که از بین اقلیت‌های مسیحیِ ارمنی و آسوری هستند نیز مانند سایر محصلین خود را تحت فشار می‌بینند. برخی از آموزگاران به دانش‌آموزان مسلمان می‌گویند که مسیحیان "نجس" هستند، و به آنان گوشزد می‌کنند که در صورت تماس بدنی با آنها، دستان خود را بشویند. اما با وجود این تبعیض‌ها، دانش‌آموزان مسیحی در مدارس خود شاهدین امینی برای مسیح بوده‌اند، و برخی از ایمانداران ایرانی شهادت داده‌اند که دوست مسیحیِ دوران تحصیل‌شان آنان را نسبت به مسیحیت کنجکاو و علاقمند کرده است.

کارهای عظیم خدا در تمام طول تاریخ همواره از مدارس آغاز شده است. از این رو بیایید امروز ۱۱۳ هزار مدرسه‌ای را که در سراسر ایران وجود دارد به حضور خداوند بلند کنیم:

  • برای تمام مدیران مدارس که مسئولیت سنگینی بر دوش دارند دعا کنید. بویژه دعا کنید تا نسبت به معدود محصلینِ مسیحیِ خود مهربان باشند. همچنین برای آموزگاران دعا کنید تا خداوند به آنان صبر و حکمت عطا کند. دعا کنید تا از روحیه‌ای قوی برخوردار گردند و بتوانند با شور و اشتیاق درس دهند.
  • برای کودکانی که از تعالیم دینی خسته شده‌اند دعا کنید. دعا کنید تا از خدا منزجر نگردند، بلکه تشنه یافتنِ او باشند.
  • دعا کنید تا محصلین مسیحی، حضور خدا را در مدارس تجربه کنند. دعا کنید تا شاهدین خوبی برای مسیح باشند، و در واکنش به رفتار خصومت‌آمیز اطرافیان، فیض و محبت خدا را منعکس کنند تا پیام انجیل از طریق این مدارس گسترش یابد.
  • دولت در دوران جنگ با عراق، بسیاری از کودکان را به میدان جنگ فرستاد با این وعده که بهشت در انتظارشان است. دعا کنید تا دیگر اینگونه از کودکان سوءاستفاده نشود.

باز هم از اینکه برای ایران دعا می‌کنید متشکریم.

:موارد دعا

با ما تماس بگیرید

اگر درمورد وب‌سایت "دعا برای ایران" سئوالی دارید یا با اشکالی مواجه شده‌اید، لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید. سئوالات کلی خود را به آدرس support@prayforiran.org، و سئوالات فنی خود را به آدرس site@prayforiran.org با ما در میان بگذارید.

 

| | Login