Pray For Iran
Language:    عربي     English     Español     فارسی     Français     日本語     한국어     Portugues     Русский     Svenska
روز سی و دوم

بیست و پنجم ژوئن ۲۰۰۶

۱۲۲ شهر در ایران دارای جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر است، و امروز می‌خواهیم برای ساکنین این شهرها دعا کنیم. پس از تهران، چهار شهر بزرگ ایران عبارتند از مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز.

مشهد دومین شهر بزرگ ایران است و بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر که در شمالِ شرقی ایران واقع است، یکی از مقدس‌ترین شهرهای جهان شیعه بشمار می‌آید. نام این شهر در سال ۸۲۳ میلاد، پس از درگذشتِ امام رضا یعنی امامِ هشتم مسلمانانِ شیعه، به "مشهد" (یعنی محلِ شهادت) تغییر یافت، و امروزه این شهر مهمترین مرکزِِ زیارتیِ شیعیانِ ایران است. تا قبل از انقلاب سال ۱۹۷۹، حداقل سه کلیسای فعال در این شهر وجود داشت، اما پس از انقلاب هر سه تعطیل شدند. بااینحال تاکنون بسیاری از مردمِ خداجوی این شهر عیسی مسیح را بعنوان نجات‌دهنده خود پذیرفته‌اند.

اصفهان سابقاً پایتخت ایران بود و امروزه مرکزِ جهانگردی در ایران است. در فارسی ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید: "اصفهان، نصفِ جهان"، و آثار باستانیِ این شهر، صنایع دستیِ زیبای آن، و شاهکارهای معماریِ خیره‌کننده همگی باعث شده‌ است چنین ضرب‌المثلی براستی نیز برازنده اصفهان باشد. در سال ۱۶۰۵ میلاد، شاه‌ عباس پادشاه ایران به زور بیش از ۲۵۰ هزار ارمنی مسیحی‌تبار را از ارمنستان به اصفهان آورد. این ارامنه امروزه همچنان هویت مسیحی خود را حفظ کرده‌اند، و خدمات ارزنده‌ای به جامعه ارائه داده‌اند. کلیساهای زیبایی بدست این ارامنه ساخته شده است که ۱۳ عدد از آنها امروزه همچنان باقی است، و گواه خدمات این مسیحیان است.

تبریز بزرگترین شهرِ شمالِ غربیِ ایران است و بیش از ۱/۲ میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر مرکزِ استان آذربایجان است و اکثر ساکنینِ آن آذری هستند. آذری‌ها بزرگترین اقلیتِ قومی در ایران را تشکیل می‌دهند. در این شهر همچنین اقلیت کوچکی از مسیحیانِ ارمنی و آشوری وجود دارد. تا قبل از انقلاب، خادمین مسیحی در این شهر مشغول خدمت بودند و بسیاری از مردم در نتیجه خدمات آنان پیام انجیل را شنیدند، هرچند اکنون کلیسای انجیلی در این شهر توسط دولت تعطیل شده است.

شیراز در جنوب غربی ایران واقع است. این شهر به دلیل وجود تخت جمشید و سایر آثار باستانی، دارای اهمیتِ تاریخیِ خاصی است. شیراز همچنین مهد شعر و شاعری هست و دو تن از بزرگترین شعرای ایران یعنی سعدی و حافظ در این شهر آرامیده‌اند. تا قبل از انقلاب اسلامی، مبشران مسیحی در بیمارستان مسیحی و نیز در کلیسای این شهر مشغول خدمت بوده‌اند، و بسیاری از مردم شیراز و شهرهای اطراف در نتیجه خدمات این مسیحیان شفای روح و جسم یافته‌اند.

ای کاش می‌شد درباره تمام شهرهای ایران مطلب نوشت، اما متأسفانه به اندازه کافی جا نیست. اما می‌توانیم در دعا با هم متحد شده، تمامی این شهرها را به حضور خداوند بیاوریم:

  • برای ۶۰ در صد از ایرانیان که در مناطق شهری زندگی می‌کنند دعا کنید. بویژه دعا کنید تا کسانی که در نتیجه حضور کلیسا و مسیحیان در این شهرها درمورد مسیح چیزهایی شنیده‌اند یا کتابمقدس دریافت کرده‌اند، جذبِ محبت مسیح شوند.
  • برای مسیحیانِ ساکنِ شهرهای مختلف ایران دعا کنید. از خداوند بخواهید به آنان فیض خاصی ببخشد تا باعث برکتِ مردم شهرهای خود باشند. همچنین برای رشد کلیساهای خانگی دعا کنید، و دعا کنید تا ایمانداران جدید بتوانند با سایر مسیحیان تماس ایجاد کنند و با آنان مشارکت داشته باشند.
  • دعا کنید تا قلعه‌های شیطان در شهرهای ایران در هم شکسته شود و مردم حقیقت را بشناسند. همچنین برای کلیساهایی که توسط دولت تعطیل شده‌اند دعا کنید، تا بازگشایی شوند.

باز هم از اینکه برای ایران دعا می‌کنید متشکریم.

:موارد دعا

با ما تماس بگیرید

اگر درمورد وب‌سایت "دعا برای ایران" سئوالی دارید یا با اشکالی مواجه شده‌اید، لطفاً با ما تماس حاصل فرمایید. سئوالات کلی خود را به آدرس support@prayforiran.org، و سئوالات فنی خود را به آدرس site@prayforiran.org با ما در میان بگذارید.

 

| | Login